Felietony

Zapraszamy do zapoznania się z felietonami napisanymi przez członków WMOIA RP.

dniach od 24 maja do 25 listopada 2018 roku odbywa się w Wenecji

16-ta edycja Międzynarodowego Biennale Architektury. Jak to wynika z nazwy, ta najbardziej prestiżowa impreza architektoniczna, odbywa się niezmiennie co dwa lata, niezmiennie w tym samym miejscu.

 

Wizytówkami winnic są wina przejmując nazwy miejsc, z których pochodzą, miejsca te promując. Dwudziesty wiek przyniósł winnicom kolejne wizytówki – obiekty architektoniczne

– „świątynie win”.

 

Trudno oderwać się myślami o nudnego kraju, jak chciałby go widzieć jego prezydent. A więc znowu o Estonii.

Wędrując po Estonii nie można nie zapomnieć o tym, co powiedział kiedyś Toomas Hendrik Ilves - obecny prezydent, że celem jego kraju jest stać się „tylko kolejnym nudnym krajem nordyckim” i warto przywoływać to zdanie będąc tam.

Znowu w poszukiwaniu nudy, ciągle wracając do osoby prezydenta Estonii, którego rzekomo marzeniem jest, aby jego kraj był „tylko kolejnym nudnym krajem nordyckim”

„ O ziemio włoska! W tobie Bóg sam gości!

Tyś sercem świata, w którym wrą płomienie,

W grobach twych mieszka nie śmierć, lecz natchnienie

I stróż twój wieczny – to anioł piękności!”

Zygmunt Krasiński

 

Zapraszam do ....

Gdy nadchodzi czas chłodów i jesiennej szarugi, gdy zima skuwa lodem jeziora, czekając na wiosnę, wracamy wspomnieniami do tej pory roku, która kojarzy się nam z feerią barw i światłem, które je podkreśla i wzbogaca. Kwitnące ogrody fascynują.

Wyprawa do Italii, w której tuż obok Toskanii pojawiło się Orvieto, wskazuje, że już dotykasz Umbrii. Bo Orvieto jest jednym z jej klejnotów. Pozostawiasz więc piękną Toskanię, z niezliczoną ilością miasteczek, winnic, niezwykłych krajobrazów i znajdujesz się w samym środku Italii.

Czas kanikuły – czas wojaży z dziećmi. Czas nauki – przez zabawę, przez poznawanie świata, przez odkrywanie przez rodziców – w samych rodzicach tej części człowieka, zwanej homo ludens. W książce Johana Huizingi „ Homo ludens – Zabawa jako źródło kultury” światowej sławy orientalista i kulturoznawca podejmuje temat gry-zabawy jako elementu kultury. Od poziomu gry-zabawy z wieku dziecięce-go przechodzimy w dorosłość z zakodowanymi modelami i wypracowanymi mimo-chodem nawykami i preferencjami. O kulturze narodów świadczy styl i sposób spę-dzania czasu wolnego, gdy z homo faber - człowiek przekształca się w homo ludens. Homo ludens nie przestaje być homo sapiens. Ta złożoność ludzkiej natury daje to, co nazywamy kulturą narodów, dorobkiem naukowym i technicznym.

Na wstępie nie można pominąć małej noty o wydawnictwie. Jego założyciele piszą: „Założyliśmy wydawnictwo, ponieważ wierzymy w siłę prawdziwej literatury. Chcemy wydawać ambitne książki, które pozwolą – parafrazując Schopenhauera – czas wykorzystać, a nie tylko spędzić. Rolę wydawcy rozumiemy jako misję: misję odkrywcy i uważnego oberwatora rzeczywistości. Będziemy odkrywać nowe literackie lądy, przedstawiać polskim czytelnikom wartościową eseistykę, ważne dla nas również są publikacje z dziedziny szeroko rozumianego projektowania i estetyki. Nasze książki mają wyróżniać się pod każdym względem, również edytorskim. Chcemy czerpać z tradycji i doświadczeń europejskiej sztuki książki; nazwa zobowiązuje — słowo „karakter” w szesnastowiecznej polszczyźnie oznaczało bowiem krój pisma.” (podkreślenia wydawcy).

„Architektura szczęścia”, czy istnieje coś takiego? O wpływie urbanistyki i architektury na stan emocjonalny odbiorcy pisze Alain de Botton w wydanej w 2010 roku książce pod w/w tytułem.