Nowelizacja Prawa Budowlanego uchwalona przez sejm RP

Zapraszamy do zapoznania się z nowelizacją Prawa Budowlanego...

Sejm RP po długich obradach 15 stycznia 2015 uchwalił nowelizację Prawa budowlanego. Wśród nowych zapisów nowelizacji jest likwidacja obowiązku uzyskiwania pozwolenia na budowę na niektóre obiekty. Obowiązek uzyskiwania pozwolenie na budowę pozostaje nadal w zapisach Prawa budowlanego, jednak nowe przepisy znoszą obowiązek uzyskiwania pozwolenia na budowę lub przebudowę wolnostojącego domu jednorodzinnego, o ile te inwestycje nie oddziałują na sąsiednią nieruchomość. Dla takich przedsięwzięć inwestycyjnych będzie wystarczało zgłoszenie budowy, do którego trzeba będzie dołączyć m.in. projekt budowlany. Organy będą miały 30 dni na ewentualne wniesienie sprzeciwu do zgłoszenia. Jeżeli inwestor uzna, że uzyskanie pozwolenia na budowę (przebudowę) domu jednorodzinnego jest dla niego korzystniejsze (czytaj: bezpieczniejsze) ustawa pozostawia taką możliwość.

Nowelizacja zmniejsza także wymogi w stosunku do projektu budowlanego. Już nie trzeba będzie dołączać do niego oświadczeń o zapewnieniu dostaw energii, wody, ciepła, gazu, odbioru ścieków oraz o warunkach przyłączenia obiektu do sieci wodociągowych, kanalizacyjnych, cieplnych, gazowych, elektroenergetycznych i telekomunikacyjnych.

http://samorzad.pap.pl/depesze/redakcyjne.prawo_budowlane/147526/Poslowie-buduja--Po-zmianach-pozwolenia-dla-domu-tylko-od-sasiadow